اتصال نوری (Optical Bonding) چیست؟

معرفی اتصال نوری (Optical Bonding)

اتصال نوری: آیا تابه‌حال به فناوری پشت صفحه لمسی خود فکر کرده‌اید؟ آگاهی از فناوری‌های اتصال صفحات نمایشگرها می‌تواند شما را در خرید بهتر یاری کند.

در فناوری نمایشگر لمسی ۳ سطح مختلف باید با هم متصل شوند:

  1. صفحه LCD
  2. شیشه محافظ
  3. قسمت تاچ (پنل یا فریم لمسی)

اتصال نوری فرآیند چسباندن شیشه محافظ به صفحه LCD و یا LED به‌منظور پرکردن کامل فاصله بین آنها است. این کار برای بهبود عملکرد کلی، کاهش وزن نمایشگر و محکم شدن صفحه لمسی، انجام می‌شود. به طور سنتی، نمایشگرهای لمسی فقط با نوارچسب در چهار ضلع شیشه به صفحه LCD و یا LED متصل می‌شوند. این امر باعث ایجاد شکاف هوا بین تصویر و شیشه محافظ می‌شود که هرچقدر هم این فاصله کم باشد باز کیفیت صفحه‌نمایش را پایین می‌آورد. این شکاف شیشه را شکننده‌تر و باعث ازدست‌دادن دقت لمس و زاویه دید می‌شود.

اتصال نوری
اتصال نوری

در اتصال نوری شیشه صفحه لمسی به صفحه LCD و یا LED متصل می‌شود. یک چسب، مانند ژل سیلیکون، اپوکسی یا اورتان، برای ازبین‌بردن فاصله هوا با قراردادن آن بین شیشه محافظ و صفحه LCD استفاده می‌شود. اگرچه می‌توان از چسب‌های متفاوتی در فرایند اتصال نوری استفاده کرد، اما شرکت سی تاچ در فناوری صفحه‌نمایش از یک چسب سیلیکونی با کارایی بالا برای دستیابی به بهترین نتایج استفاده می‌کند.

اتصال نوری یک صفحه‌نمایش مزایای زیادی دارد که همه آنها عملکرد صفحه‌نمایش لمسی را در شرایط مختلف افزایش می‌دهد و اجازه می‌دهد تا طیف وسیعی از مخاطبین بتوانند صفحه‌نمایش را ببینند.

به ۷ مورد از این مزایا می‌پردازیم

۱)ماندگاری بیشتر

فرایند اتصال نوری شیشه محافظ و صفحه LCD را در برابر ضربه بهتر محافظت می‌کند. زیرا چسب سفت شده پشت شیشه به‌عنوان ضربه‌گیر عمل می‌کند. کاهش لرزش شیشه محافظ احتمال شکسته شدن آن را کاهش داده و این باعث می‌شود. که مزایای مهمی برای حمل‌ونقل باشد. در صورت احتمال آسیب‌دیدگی شیشه، تکه‌های شیشه شکسته به چسب نوری چسبیده و باقی می‌ماند. این امر به دلایل ایمنی در کلاس‌ها و اتاق جلسات مزیت مهمی محسوب می‌شود.

اتصال نوری
ماندگاری بیشتر در فرآیند پیوند نوری

۲) بهبود تجربه مشاهده

نمایشگر دارای اتصال نوری، انعکاس داخلی بین شیشه محافظ و صفحه LCD را حذف می‌کند که باعث کنتراست بالاتر و بهتر دیده‌شدن صفحه‌نمایش در محیط‌های روشن می‌شود.
علاوه بر این، حذف بازتاب داخلی زاویه دید وسیع‌تری را فراهم می‌کند و اجازه می‌دهد تا صفحه‌نمایش در اتاق‌های بزرگ‌تر که زاویه دید وسیع‌تری دارند، واضح‌تر دیده شود.

اتصال نوری
بهبود مشاهده

۴) بهبود تجربه لمس

اتصال نوری خطای لمس کاهش می‌دهد. زاویه شکست نور که باعث می‌شود که تصاویر را با خطای دید ببینید در نتیجه مکان قلم یا انگشت روی شیشه محافظ با نقطه متناظر روی LCD متفاوت می‌شود. این امر سبب می‌شود تا تجربه کاربری ضعیف و سرعت کار پایین بیاید. اتصال نوری فاصله هوا را از بین می‌برد که خطای دید کاهش پیدا کرده در نتیجه دقیق‌ترین لمس را به شما ارائه می‌دهد. تا سریع‌ترین و مطمئن‌ترین تجربه را داشته باشید.

Optical Bonding
بهبود تجربه لمس

۵) حداکثر محافظت در برابر گردوغبار و رطوبت

حذف فاصله هوا بین شیشه محافظ و صفحه LCD به این معنی است که گردوغبار و رطوبت قادر به نفوذ به صفحه LCD نیست و باعث ایجاد تراکم در سطح داخلی شیشه می‌شوند. این امر به‌ویژه در محیط‌های مرطوب، در مدت‌زمان طولانی از مه‌گرفتگی در یک صفحه‌نمایش جلوگیری می‌کند. همچنین برای حمل‌ونقل و ذخیره‌سازی مهم است. در نتیجه عمر صفحه LCD را بالا می‌برد.

۶)کاهش وزن صفحه‌نمایش

فرایند اتصال نوری اجازه می‌دهد تا شیشه محافظ نازک‌تر شود. زیرا توسط یک‌لایه چسب سخت شده پشتیبانی می‌شود. این امر به طور قابل‌توجهی وزن کلی صفحه‌نمایش را کاهش می‌دهد که کارکردن و حمل‌ونقل آن را آسان‌تر می‌کند.

کاهش وزن
کاهش وزن

۷) بهترین روش اتصال

درحالی‌که برخی از نمایشگرها ادعا می‌کنند از فرایندهای اتصال جایگزین استفاده می‌کنند. فقط صفحه‌نمایش اتصال نوری واقعاً متصل می‌شود. روش‌های دیگر هیچ تفاوتی با فرایند اتصال هوا ندارند. زیرا از نوار برای اتصال صفحه LED به شیشه استفاده می‌کند و فاصله هوا را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. فقط یک صفحه‌نمایش اتصال نوری می‌تواند همه این مزایا را با حذف کامل فاصله هوا ارائه دهد. اگرچه اتصال نوری در تلفن‌های هوشمند رده‌بالا رایج است. اما استفاده از چنین فناوری برای صفحه‌های بزرگ‌تر مانند نمایشگرهای لمسی سخت‌تر است.

SeeTouch از پیشرفته‌ترین فناوری در اتصال نوری استفاده می‌کند. تا نمایشگرها را به طور یکنواخت به شیشه محافظ بچسباند. و نمایشگرهایی با اتصال نوری بزرگ به‌اندازه ۸۶ اینچ را ارائه دهد. SeeTouch با افتخار از فناوری اتصال نوری برای ارائه نمایشگرهای لمسی با بهترین تجربه کاربری موجود استفاده می‌کند. نمایشگرهای اتصال نوری از دوام بیشتری برخور دارند، حمل‌ونقل آنها آسان‌تر است و تجربه مشاهده و لمس بهتری را برای همه فراهم می‌کند.

 

خریدار معمولاً چه تغییر ظاهری را می‌تواند از صفحه‌نمایش اتصال نوری متوجه شود؟

اگر فردی ظاهر یک محصول با صفحه‌نمایش (اتصال نوری) را با همان محصول که از صفحه‌نمایش (غیر اتصال نوری) مقایسه کند. بلافاصله درمی‌یابد که صفحه‌نمایش پیوند نوری ظاهر بهتری دارد. این ظاهر بهتر در هر شرایط روشنایی محیطی صادق است. تا آنجا که نمایشگرهای LCD متصل با اتصال نوری در نور مستقیم خورشید قابل‌مشاهده هستند. (ref: قابل‌مشاهده نور خورشید و قابل خواندن نور خورشید). همچنین فرایند پیوند نوری اجازه می‌دهد تا شیشه محافظ نازک‌تر شود که خود به‌ظاهر بهتر این‌گونه نمایشگرها کمک می‌کند

چه روش‌هایی برای اتصال نوری وجود دارد؟

فرایند اول: به طور سنتی LOCA (چسب روشن مایع) ، یا “اتصال مرطوب” پیش‌گام این روند بود. اما این روش دارای نقاط منفی است. زیرا فرایند تولید تعمیر آن به دلیل نیاز به ایجاد “سد” برای سیلیکون مرطوب طولانی و سخت است.
دومین فرایند: اتصال خشک است. برای اتصال تبلت و تلفن هوشمند باتوجه‌به تولید بالا و الزام به سازگاری محیط بالا، فرایند اتصال خشک توسعه داده شد. این فرایند قراردادن یک ورقه سیلیکون بین لایه‌ها است. این اجازه می‌دهد تا چندین صفحه‌نمایش به‌سرعت و هم‌زمان از طریق یک Jig چند حفره‌ای به هم چسبانده شوند و نقاط منفی مشاهده شده هنگام اتصال مرطوب را حذف می‌کند. روش اتصال خشک را LTD می‌گویند.

چه نمایشگرهایی می‌توانند از اتصال نوری استفاده کنند؟

اکثر نمایشگرها می‌توانند از این روش برای اتصال استفاده کنند. اما مسطح بودن سطوح صفحه LCD، صفحه لمسی و شیشه محافظ بسیار مهم است.

Display Technology Ltd آزمایشی را انجام می‌دهد که زاویه چسبندگی هر لایه از مواد را تعیین می‌کند.

کدام فناوری از صفحه‌های لمسی را می‌توان به صفحات LCD یا LED متصل کرد؟

همه فن آوری های مختلف لمسی را می‌توان با پیوند نوری از جمله انواع خازنی مقاومتی و … استفاده کرد. تخصص ما در ادغام صفحه‌های لمسی، حساسیت و عملکرد را حتی در مونتاژهای سخت بهینه می‌کند. انواع شیشه و همچنین طیف وسیعی از پلاستیک‌های شیمیایی پایدار را می‌توان به صورت اتصال داد.

آیا اتصال نوری باعث کاهش گرم‌شدن LCD می‌شود؟

معمولاً  LCDها گرمای زیادی تولید می‌کنند که در حالت عادی با هوای بیرون گرما تبادل پیدا کرده و سبب خنک شدن صفحه نمایشگر می‌شود. با اتصال شیشه محافظ با نوارچسب به چهار ضلع قاب، به دلیل عایق بودن، هوا بین شیشه محافظ و صفحه lCd گرما حبسشده و سبب گرم‌تر شدن صفحه نمایشگر می‌شود. اما پیوند نوری از چسب سیلیکونی که رسانای حرارتی است، تولید می شود. که سبب انتقال بهتر حرارت از صفحه نمایشگر به شیشه محافظه و به بیرون می‌شود. در نتیجه این روش مانع گرم‌شدن بیش از حد صفحه‌نمایش می‌شود.

آیا صفحه‌نمایش با قرارگرفتن در معرض نور خورشید به رنگ زرد درمی‌آید؟

استفاده از چسب‌های سیلیکونی در فناوری پیوند نوری صفحه‌های نمایشگر سبب می‌شود. در هنگام قرارگرفتن در معرض تابش UV تغییر رنگ ایجاد نشود و صفحه‌نمایش به‌اصطلاح زرد نشود.

چه سایز از نمایشگرها با این شیوه اتصال نوری تاچ می‌شوند؟

این فناوری ابتدا برای نمایشگرهای کوچک تا ۳۲ اینچ بود. که امروزه در سایت ما این امکان برای نمایشگرهای بزرگ نیز استفاده می شود.

و در پایان لازم به ذکر است که برند seetouch همواره می‌کوشد. تا به فناوری‌های نوظهور دست پیدا کند. از همین رو شرکت تصمیم سبز محصولات سی تاچ انتخاب کرده است.

 

احتمالا مایل به بررسی این موارد نیز هستید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *